BALIKÇI NİYAZİ

42 yıllık geleneğe modern dokunuş

Dünyanın en değerli mutfak geleneğidir aile işletmeleri. Hele ki, dört bir yanı taze balık ve deniz ürünü ile dolu Ege Denizi’nde. Alaçatı Port’ta her gün misafirlerini büyük bir özenle ağırlayan Balıkçı Niyazi de kökleri Balkanlar’dan ve Yunanistan’dan gelen tarifleri,  Çeşme yöresinin taze malzemeleri ve tarifleri ile buluşturan yörenin değerli markalarından biri.

1974 yılında kurulan, dört kuşaktır süregelen aile işletmesi “Balıkçı Niyazi” Alaçatı Port Marina’da müşterilerine unutamayacakları bir lezzet deneyimi sunuyor. 8 yıl önce Alaçatı Port Marina’daki adresine taşınan; iş, spor, sanat ve siyaset dünyasından gelen isimleri de, ¨kendi suyu ile pişmiş balık¨ yemek isteyen İzmirlileri de aynı konukseverlikle ağırlayan Balıkçı Niyazi; bu yüzden sadece en iyi bildiği işi yapıyor.

Ege’nin en önemli değeri zeytinyağı ve zeytinyağlı geleneksel mezeleri, bölgeden çıkan karides, kalamar, barbun, trança gibi eşsiz deniz ürünleri ile buluşturan Balıkçı Niyazi’nin en önemli amacı; sahip olduğumuz bu doğal lezzetleri ve balığı en yalın hali ile misafirlere sunan pişirme yöntemlerini geleceğe taşımak.